תופעות לוואי של הזרקת חומצה היאלורונית

הזרקת חומצה היאלורונית היא אחד ההליכים הבטוחים ביותר ברפואה אסתטית, אבל כמו בכל פרוצדורה רפואית, גם לה עלולות להיות תופעות לוואי לא נעימות. לקרוא על כל צרה שלא תבוא.

קבלו הצעת מחיר מותאמת אישית

ככלל נחשבת הזרקת חומצה היאלורונית לפרוצדורה בטוחה במיוחד. בתור התחלה, גוף האדם מייצר את החומצה, האחראית על גמישות ומראה עורנו, ולכן היא לא זרה לו. עם השנים והגיל מידלדל ייצור החומצה בגופנו וכתוצאה נוצרים קמטים ורפיסות בעור. החומצה ההיאלורונית המוזרקת לפנים במהלך פרוצדורה רפואית-אסתטית היא אמנם חיקוי סינתטי לזו שהגוף מייצר באופן טבעי, אבל נחשבת לחומר שאינו רעיל או מזיק לגוף, ולא מעורר אלרגיה או דחייה. בנוסף, חומצה היאלורונית איכותית מיוצרת רק לאחר שעברה מחקרים קליניים מקיפים וקיבלה אישור מגופי הרגולציה המחמירים ביותר כגון ה-FDA האמריקאי, ה-CE האירופי, וגם משרד הבריאות הישראלי. ולא פחות חשוב: מטבעה נוטה חומצה היאלורונית להיספג בגוף במשך הזמן ולכן כל טיפול בה הוא הפיך.

חומצה היאלורונית תופעות לוואי

תופעות לוואי מוכרות

למרות כל זה, אסור לשכוח שבכל זאת מדובר בהליך רפואי, וכמו כל הליך רפואי, הוא לא נעדר תופעות לוואי:

  • תופעות לוואי שכיחות: תחושת אי-נוחות, נפיחות קלה, אדמומית בעור ושטפי דם. לרוב חולפות תופעות לוואי קלות אלו תוך שעות או ימים ספורים.

  • תופעות לוואי חריגות: לעתים עלולות תופעות לוואי אלו להימשך יותר משבוע, ולעתים נדירות יותר עלול להיווצר זיהום מקומי באזור ההזרקה. במקרים כאלה יש לדווח מיד לרופא המטפל ולהגיע למרפאה לייעוץ וטיפול.

תופעות לוואי נדירות

תופעות אלו קשורות לרוב לאיכות החומר, סוגו ולטכניקת ההזרקה, ובדרך כלל ניתן לתקן אותן באמצעות הזרקות נוספות של חומצה היאלורונית או לחלופין, באמצעות הזרקת היאלורונידאז, אנזים שמפרק מיד את החומצה ההיאלורונית ומאפשר להחזיר את המצב לקדמותו.

  • היווצרות גושים וגבשושיות: לאחר ההזרקה ייתכן לעתים מראה גבשושי באזור המטופל. בהתאם לחומרתם המשתנה, במקרים אלו ניתן לטפל באמצעות עיסוי האזור המטופל, בהזרקה נוספת של חומצה היאלורונית, או באמצעות הזרקת היאלורונידאז, שיפרק את החומצה ויחזיר את האזור המטופל למצבו טרם ההזרקה. לשם כך יש לחזור להתייעצות עם הרופא המטפל, שידע מה הדרך האופטימלית לתקן את המצב ולהיפטר מתופעת הלוואי.

  • נפח מופרז: הזרקת יתר של חומצה היאלורונית עלולה ליצור נפח מופרז באזור המטופל, המותח את העור ומקנה למטופל מראה לא אסתטי. גם כאן הזרקת היאלורונידאז תחזיר את המצב לקדמותו.

  • אסימטריה: אופן התיקון משתנה בהתאם לאופייה הספציפי של האסימטריה ולסיבות היווצרותה. לעתים ניתן לתקן אסימטריה באמצעות הזרקה נוספת של חומצה היאלורונית, אולם לעתים יש להזריק היאלורונידאז על-מנת לפרק את החומצה ההיאלורונית שהוזרקה לאזור בטיפול הראשוני.

  • בצקות: במקרים יוצאי-דופן בהם החומצה היאלורונית לא נספגה באזור המטופל על אף שחלפו מספר שבועות מביצוע הטיפול, נוצרות בו בצקות. גם במקרה זה יש להזריק לאזור היאלורונידאז על-מנת לפרק את החומצה ההיאלורונית.

  • אי שביעות רצון: אולי לא תופעת לוואי רפואית, אבל בהחלט כזו המצריכה תיקון. לעתים מטופלים אינם מרוצים מהמראה החדש, או חשים שהוא משווה להם מראה מלאכותי ומעושה. הזרקת היאלורונידאז תחזיר את המצב לקדמותו.